ARI MISIN? SİVRİSİNEK Mİ?

             ARI MISIN? SİVRİSİNEK Mİ?

            Dünya’ya geldiğimiz günden itibaren, hayatın gerçekleri ile mücadeleye başlarız. Karnımız acıkır, annemiz yetişir, altımızı kirletiriz değişmesi için yardım bekleriz. Karnımız ağrır, ateşimiz çıkar doktordan çare bekleriz.

            İnsan olmanın gereklerini yerine getirmeye başlarız

            Büyüdükçe çevremiz gelişir ve sorumluluklarımız artar. Okul çağımız gelir. Başarmak ana hedeftir. Okuma yazmayı hemen öğrenmemiz istenir ve annemiz, babamız, öğretmenlerimiz hep bir ağızdan aynı şeyi söyler; “ çalış, çalış, çok çalış”.        Hayatın altın kuralı çalışmak; Peki neden gece gündüz çalışmamıza, rağmen, arı gibi ilgi duyulup taktir edilmeyi beklerken, sivrisinek gibi görüldüğümüz yerde bizden uzaklaşmaya çalışırlar.

arı sivrisinek-1

            İşte kilit nokta burada gizli. Önemli olan çok fazla işle meşgul olmaktan öte, nelerle meşgul olduğumuz ve hangi konular üzerinde çalışıyor olduğumuz. 

            Bize çalış, çalış, ama çok çalış denildiğinde, aslında beklenti, bir an önce meslek sahibi olup, para kazanmaya başlamamız, hayatımızı kurtarmamız istenmektedir.Neredeyse paranın nasıl kazanıldığının, meşguliyetin cinsi ve kalitesinin önemi yoktu. Doğru olan öncelikli olarak aktarılamadığı için, arı gibi çalışırken, sivrisinek gibi muamele görmeye başladık.

            Arı gitti yuvasından ayrıldı, saatlerce o çiçekten bu çiçeğe kondu ve yuvaya geri döndü. İnsanların alıp yediği, lezzet aldığı ve şifa bulduğu BAL adı verilen o güzelim özü üretti. Sivrisinekte yuvasından ayrıldı, arı gibi dolaştı dolaştı bulduğu insanı soktu, kanını emdi ve insanları rahatsız etti.

            Halbu ki arı da, sivrisinekte gün boyu çalıştı.

            İşte sevgili dostlar, hayat nehiride böyledir. Kimisi bu nehri besler temiz su akıtır, kimisi de pis su. Kimisi ilaç üretir, insanların faydasına sunar, kimisi de uyuşturucu üretir insanların sağlığını bozar, bağımlı yapar. Ardında milyonlarca parçalanmış aile bırakır.

            Ancak her ikiside belki gece gündüz çalışır.

arı sivrisinek-2

            Arı gibi ilaç üretenin, şifa bulmak için arkasından gidilirken, sivrisinek gibi insanların kanını emenlerin, kafası ezilir, nerede görülse kaçılır veya yakalamak için devletin tüm güçleri kullanılır.

            Önce kendimize faydamız olsun ki, sonra topluma katkı sağlayalım. Yaşantımızın her alanında insan olduğumuzu ve insani değerler ile çevremize faydalı olabileceğimizi unutmayalım.

            Yalan, iftira, hile, dolandırıcılık için gecesini gündüzünü meşgul edenin bir gün sivrisinek gibi ezileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Önemli olan değeri olan, kalıcı hatıralar ile bu dünyadan ayrılmaktır.

            Şimdilerde pek rağbet görmeyen, yeni neslin fazla bilmediği kibrit çöplerini hatırlayalım. Onunla lambayı yakıp altında ders çalışabilirsin, ocağı yakıp yemek yapabilirsin, ama aynı çöple koca bir ormanı da kül edebilirisin.

arı sivrisinek-3

            Neden ARI gibi taktir görmek varken, SİVRİSİNEK gibi muamele görmek isteyelim.

YORUM EKLE